top of page

ARALIK TAHSİLATLARI! KALAN 21 GÜNDE EKPRES TAHSİLAT VE SENE SONU KAPATMA

1 Gün

Eğitmen: Necdet UYGURER

Eğitimin Amacı

Tahsilat yapamayan şirket ayakta kalamaz. Tahsilatı zamanında yapamamak, yapamamak ile aynı sonucu doğurur. Tahsilat yapamayan bir şirketin ciddiyeti kalmamıştır. Bekleyen, sürüncemede kalan pek çok tahsilat için yılsonu bir dönüm noktasıdır.

Tahsilatın büyüğü küçüğü yoktur, tahsilat alacak değil gelecek meselesidir.

Tahsilat noktası şirketin kararlılığı ile kararsızlığı, gücü ile güçsüzlüğü, ayakta kalması ile zavallılığı arasındaki dönüm noktasıdır ve bu dönüm noktasına 10 Aralık 2016 tarihi itibarı ile 21 gün kalmıştır.

Amacımız, bu kararlılığı, bu ciddiyeti gösterecek ekspres tahsilat işlerini pratik, örnekli ve çok hızlı bir şekilde sunmak, gerekenlerin yanı sıra tahsilat yapacakların tavır ve tutumlarının önemini de vurgulamaktır.

Eğitimimiz, 2018 Aralık ayı içinde, eğitim tarihi olan 10 Aralık sonrası EKSPRES TAHSİLAT odaklıdır ve çok önemli olsalar da, satışta müşteri seçimi, bilgi toplama, güvenli tahsilat yöntem ve araçlar gibi tahsilat konularını kapsamamaktadır zira “yumurta artık kapıdadır”.

Eğitimimiz;

 • Asli tahsilat sorumlusu olan satış kadro ve yöneticileri için

 • Şirket sahip, genel müdür ve üst düzey yöneticileri için

 • Tahsilatla kısmen ilgilenen şirket muhasebe/finans/hukuk kadroları için, gelen çok sayıda istek üzerine özel olarak hazırlanmıştır.

 • Eğitimimiz bir Power Point sunumu değildir. Katılımcılarımızla birlikte hızla düşünerek, yazarak, çizerek yapılacak olan bir atölye çalışmasıdır. Katılımcılarımızı olabildiğince tahsilat odaklı soruları, sorunları ile gelmeye, notlar almaya davet ettiğimiz bir çalışmadır.

 • Eğitimin telif hakları Eğitmenimize ait bulunmakta olup, fikir hırsızlarına karşı AGK Hukuk Bürosu tarafından aktif şekilde korunmaktadır.

İçerik

      EKSPRES TAHSİLAT İÇİN EKSPRES HAZIRLIK

 1. Alacak portföyünün şimşek hızı ile sayısal kesimlendirilmesi

 2. Pratik sayısal örnek

 3. Farklı kesimlerdeki alacakların, kritik alacak takibi ölçütleri şablonuna göre değerlendirilmesi ve tahsilat sorumluluklarının hızla ayrışması

 4. Şablon kurma örneği

 5. Tahsilat sorumlularının (birim ve isim bazında) belirlenmesi

 6. Çok dikkat edilmesi gereken görevlendirme konuları ve pratik sayısal kontrollar

 7. Bir gerçek örnek

 

      EKSPRES TAHSİLAT İÇİN KRİTİK HESAPLAR

 1. İdeal tahsilat süresi nasıl hesaplanır? Formülü

 2. Ortalama müşteri ömrü nasıl hesaplanır? Formülü

 3. Kritik tahsilatları yapmak için kaç satış görevlisi ve/veya kaç kişi gereklidir? Formül

 4. Ekspres tahsilat sonucu oluşabilecek müşteri kaybı nasıl hesaplanır?

 5. Etkin ekspres tahsilat ve müşteri kaybı dengesi sayısal olarak nasıl hesaplanır?

 6. Ekspres tahsilat maliyeti nasıl hesaplanır?

 7. Tahsilat yapamamanın bedeli nasıl hesaplanır?

 

      EKSPRES TAHSİLAT TAKİBİ

 1. Satışta çalışanların yapacağı ekspres tahsilat takipleri için 7 kural, 7 söylem, 7 “ nazik” zorlama

 2. Bazı örnekler

 3. Muhasebe/Finans çalışanlarının yapacağı ekspres tahsilat takipleri için 7 kural, 7 temel söylem, 7 “nazik” zorlama

 4. Bazı örnekler

 5. Üst yönetimin yapacağı ekspres tahsilat takipleri için 7 kural, 7 “nazik olmayan”  zorlama, 7 “ şeytani” çözüm/uzlaşma önerisi (DİKKAT, DİKKAT! alacak odaklı pazarlık ve müzakere olmaz!) 

 6. Şirket avukatı veya hukuk bürosunu yapacağı ekspres tahsilat takipleri için, 7 tavsiye

 7. Acil tahsilat için araya girebilecek veya sokulacak, şirket içi veya dışından, “ricacı”, “üçüncü şahıslar” için bilinmesi gerekli ve “ geri tepmeyecek” 7 altın kural

 8. Çok farklı örnekler

 

      EKSPRES TAHSİLAT YAPARKEN “ATLANMAMASI GEREKENLER”

 1. Tahsilat iletişiminde genel “tatsız gerçekler”

 2. Maddeler halinde 7 temel gerçek

 3. Ekspres tahsilat iletişimde terbiyesizlik, çirkinlik, çirkefleşme

 4. Örnekler

 5. Ekspres tahsilat iletişiminde tartışma, edepsizlik, şirretleşme, kavga, blöf, rest, şantaj, tehdit ve gözdağı, hakaret ve dövüşme, (İnşallah yaşamazsınız) için yaşamsal önemde altın kurallar

 6. Unutamayacağınız örnekler

 7. Ekspres tahsilat sürecinde psikolojik ve fizik güvenlik önlemleri

 8. En kritik konu; TAHSİLAT KÜLTÜRÜ GELİŞTİRME

 9. Neden? Nasıl? Nereye kadar?

 10. Ekspres tahsilat için “psikolojik harb”, 7 yaşayan örnek, 7 kural, 7 temel taktik,

 

      EKSPRES TAHSİLAT UYGULAMALARINDA KARŞILABİLECEK GÜÇLÜKLER

 1. En sık karşılaşılan 7 güçlük ve çözüm örnekleri

  

      EKSPRES TAHSİLAT SONUCUNDA KİME HANGİ ARTI VE EKSİLER YAZILACAK

 1. Satış kadrosuna, varsa kota ve prim sistemine

 2. Satış yönetimi performansına

 3. Muhasebe kayıtları ve mizandan bilançoya uzanan işlemlere

 4. Borcunu ödeyene ve ödemeyen müşterilere

 5. Şirket karlılığı ve yönetime

 6. Şirket itibarı ve geleceğine

 7. Ayrıntılı entegre örnek

 8. Son söz kırk katır mı yoksa kırk satır mı?

 

WISDOM Eğitimin çok özgün bir hizmeti olarak Eğitmenimiz dileyen katılımcı şirketlere, eğitimi izleyen en çok iki hafta içinde, yaklaşık bir saatlik ücretsiz “satışta ekspres tahsilat ” odaklı bir tavsiye sohbeti/danışmanlık yardımını, kendi belirleyeceği bir mekan ve zamanda verebilecektir. ANCAK, bu eğitime özel olarak, yılsonuna kadar az bir süre kaldığı için böyle bir yüz yüze hizmet yerine, telefonda/telekonferans şeklinde bir destek sunulabilecektir. Bu destek, Eğitmenimizin iş ve seyahat programına göre iş saatleri dışı veya tatil günlerinde verilebilir.

 • Eğitmenimiz yaklaşık 40 yıldan bu yana satış/satın alma/pazarlama/yönetim konuları içinde bulunmaktadır. İlk satış deneyimini 1972 yılında satış stajyeri olarak ABD de yaşamış, 1980 lerde holding pazarlama müdür yardımcılığı yapmış ve 1987 yılından bu yana yönetim danışmanı olarak yönetim, satış, pazarlama ve satın alma etkinlikleri içinde bulunmuştur.

 • Halen yönetim danışmanlığı, pazarlama danışmanlığı, satış danışmanlığı, satın alma danışmanlığı, satın alma ve satış eğitmenliği, satış koçluğu, yönetici koçluğu, satış yöneticilerine koçluk hizmetlerine devam etmektedir.

 • Eğitmenimiz ayrıca, EIPM,  European Institute of Purchasing Management ( Avrupa Satın Alma Yönetimi Enstitüsü ) akredite eğitmen ve danışmanıdır ve EIPM adına Türkiyede ve yurt dışında “ satın alma için mali analiz “, “ tedarikçi ilişkileri yönetimi “, “tedarik zinciri yönetimi “, “ satın alma için ileri düzey müzakere “, “satın alma da kategori yönetimi” gibi farklı seminerler vermektedir

 • Koçlukla ilgili ilk eğitimlerini 1994 te ABD de Cleveland, Ohio da almış olup halen koç olarak Certified  Premium Advanced Master Trainer Coach ve NLP alanında Certified  Premium Advanced Master Trainer diplomalarına sahip bulunmaktadır. Koçlukta “ ilk” olan pek çok eğitim yapmış olup, halen koçluk hizmeti verdiği Türk ve yabancı yöneticiler 50 – 62 yaş grubunda, performans koçluğu yaptığı profesyoneller ise 36 - 45 yaş aralığında bulunmaktadırlar.

 • Deneyimi içinde İngiliz ve Amerikan satış şirketlerinde bulunmuş, İskandinav, Hint ve Japon satış şirketleri ile yakından çalışmıştır.

 • Bu güne kadar doğrudan satış sorumluluğu taşıdığı ürün/hizmet yelpazesi içinde ; döviz, emtia borsaları ürünleri, finans ürünleri ve türevleri, ithal sınai elektronik ürünler, taahhüt hizmetleri, sınai yazılım paketleri, ithal mobilya, ev eşyası ve dekoratif ürünler,, danışmanlık hizmetleri, teknik mühendislik ürünleri, teknik mühendislik hizmetleri, cam ev eşyası, perakende mağaza hizmetleri, finansal yatırım ürünleri, ağır iş makineleri yedek parça ve bakım hizmetleri, eğitim hizmetleri, reklam hizmetleri, kurumsal kimlik tasarım ürün ve hizmetleri, internet bazlı görsel duyuru sistemleri, elektronik güvenlik araç ve sistemleri, sanat eserleri göze çarpanlar arasında bulunmaktadırlar

 • Sadece 2015 -2016 yılında uygulamalı satış danışmanlık hizmeti verdiği şirket sayısı 27 kadardır.

© Copyright
bottom of page