top of page
Despotik Şirket Yönetim Biçimi
Despotik Şirket Yönetim Biçimi

08 Nis Per

|

Live Online Etkinlik - Zoom

Despotik Şirket Yönetim Biçimi

Kişi Başı Katılım Ücreti 570 TL+KDV / Etkinlik Detayları Sayfanın Altında Yer Almaktadır.

Saat ve Yer

08 Nis 2021 09:30 – 13:30

Live Online Etkinlik - Zoom

Etkinlik Hakkında

Eğitmen: Necdet Uygurer 

Despotik Şirket Yönetim Biçimi

(Yönetimde “ezber algıları” bozmak)

Çalışmanın Amacı

Despotik yönetim biçimi (baskıcı, dediğim dedik, öttürdüğüm düdük gibi) özellikle orta ve küçük şirketlerde, fakat çoğu kez büyük şirketlerde de görünen “YAYGIN” bir yönetim biçimidir.

Türk iş hayatının yadsınamaz bir gerçeğidir. Öte yandan şirket yönetiminin bir “kitabı” yoktur ve bir şirketin ölçülebilir başarısı için taban tabana zıt yöntemler de eşit şekilde sonuç alıcı olabilirler. Kaldı ki, Türk yönetim kültüründe bir hanım, bir eş, bir anne bile despotik olabilir, sıra daha erkeklere, iş hayatına gelmeden.

Despotik hatta, bir boy üstü “diktacı” yönetim biçimlerinin kısa sürede “sonuç alma” özellikleri olduğu da bir gerçektir. Bu, despotik ve hatta diktacı yönetim biçimleri, yönetimin tarafsız, nesnel ve katı gözlükleri ile incelenmeden yönetim deneyimi ve yönetim kültürü “yeterli” olmaz. Tarzınız despotik hatta diktacı ise kolay kolayda değişmezsiniz. 

O halde çalışmamızın amacı, despotik, mespotik bir yönetim tarzında iseniz, yönetim becerilerinizi şirketinize daha karlı olacağı şekilde “ayarlamanızı” sağlamaktan ibarettir.

Çalışmamız Türkiye “sokakları”, “yönetim tiyatroları” ve “yönetim despotları” kaynaklı, gerçekçi bir üst yönetim çalışmasıdır ve “sadece” bağlayıcı kararları veren 1 (bir) numara (despot veya adayı) için geçerlidir. Ne kadar üst düzey olursa olsun profesyonel yönetici için DEĞİLDİR. (Attan büyük deve var;)  Çalışmamız ZOOM ortamında yapılacaktır. 

İçerik

Şirket yönetimi ve despot ve diktatör ve de psikopat. Nereden ve hangi merceklerle bakıyoruz?

Despot, Despotik yönetimin sonuç alma odaklı 7 avantajı, Örnekler

Despotlar için “işlevsel” yönetim tavsiyeleri; (Neyi nasıl yapmalılar)

1) Personel, kadro idaresi (İK MİK a hikayedir, geçiniz)

2) Satışın idaresi

3) Pazarlamanın idaresi; varsa şayet

4) Muhasebe ve finansın idaresi

(gerçek despot muhasebeye “tam hakimdir”)

5) Operasyonların idaresi (lojistik) 

6) İmalat/üretim idaresi, stok Despot için mühim

7) Mühendislik, proje, teknik (vay çalışanların haline)

8) Dış ilişkiler

9) Stratejinin idaresi. Bakın Bu En Önemlisidir

10) Genel müdür düzeyi sorumluluklarda Despot, 7 tane

11) Yönetim kurulu başkan/üye düzeyi sorumluluklarda Despot, daha önemli 7 tane daha

12) Despotlara göre çalışan “psikolojik profilleri”

Danışmansız “despot” yoktur.

Despot ve “danışmanı”. Değişmez ip uçları

***

DİKTATÖR

Diktatör “parantezi”

Diktatörlerden alınan “herkesin” bilmesi gerekli “olağan üstü” meziyetler

Türk iş hayatında “diktatör”

Türleri; köktenler ve kuklalar

***

PSİKOPAT

İş hayatı ve yönetimde bilmeniz gereken “YAŞAMSAL 17” konu

***

Türk iş hayatındaki despot tiyatrolarından sahneler;

Can çıkar despotizm çıkmaz (sinsi despot)

Çok zeki, çok utanmaz despot (Bay peynir suyu)

Çok şirret, çok dayaklık, yabancı şirket CEO filanı, kafir! Soyadlı despot

İyi insan, iyi eğitimli, iyi varlıklı “ince bıyıklı” Türk Tipi despot

Çapkın, eğitimsiz, aileden görme, “çakma” despot

İlkel, babadan hatta dededen despot

***

Tarihe bakalım, kısaca

Siz güya despotsunuz

***

Toplu özet ve kapanış

 

Eğitmenimiz;

Finans şirketlerinden önce ilk genel müdürlük deneyimini 1989 yılında bir İngiliz uluslararası ticaret şirketinin belirli bir piyasada Türkiye operasyonları ve İstanbul merkez ofis genel müdürlüğü ile yaşamış daha sonra farklı piyasa ve iş kollarında 7 ayrı genel müdürlük (genelde kurucu genel müdürlük) görevinde bulunmuştur. 2007 yılından sonra sadece yönetim kurulu üyeliği sorumlulukları taşımaktadır.   

Eğitmenimiz 45 (kırk beş) yıldan bu yana satış/satın alma/pazarlama/yönetim konuları içinde bulunmaktadır. İlk satış deneyimini 1972 yılında satış stajyeri olarak ABD de yaşamış, 1980 lerde holding pazarlama müdür yardımcılığı yapmış ve 1987 yılından bu yana yönetim danışmanı olarak yönetim, satış, pazarlama ve satın alma etkinlikleri içinde bulunmuştur.

Halen yönetim danışmanlığı, pazarlama danışmanlığı, satış danışmanlığı, satın alma danışmanlığı, satın alma ve satış eğitmenliği, satış koçluğu, yönetici koçluğu, satış yöneticilerine koçluk hizmetlerine devam etmektedir ve “aktif” olarak sahada satış sorumlulukları taşımaktadır.

Eğitmenimiz ayrıca, EIPM, European Institute of Purchasing Management ( Avrupa Satın Alma Yönetimi Enstitüsü ) akredite eğitmen ve danışmanıdır ve EIPM adına Türkiye de ve yurt dışında “ satın alma için mali analiz “, “ tedarikçi ilişkileri yönetimi “, “tedarik zinciri yönetimi “, “ satın alma için ileri düzey müzakere “, “satın alma da kategori yönetimi” gibi farklı seminerler vermektedir

Koçlukla ilgili ilk eğitimlerini 1994 te ABD de Cleveland, Ohio da almış olup halen koç olarak Certified Premium Advanced Master Trainer Coach ve NLP alanında Certified  Premium Advanced Master Trainer diplomalarına sahip bulunmaktadır. Koçlukta “ ilk” olan pek çok eğitim yapmış olup, halen koçluk hizmeti verdiği Türk ve yabancı yöneticiler 50 üstü yaş grubunda, performans koçluğu yaptığı profesyoneller ise 30 - 45 yaş aralığında bulunmaktadırlar.

Deneyimi içinde İngiliz ve Amerikan satış şirketlerinde bulunmuş, İskandinav, Hint ve Japon, Alman ve Türki Ülkeler satış şirketleri ile yakından çalışmıştır.

Bu güne kadar doğrudan satış sorumluluğu taşıdığı ürün/hizmet yelpazesi içinde ; döviz, emtia borsaları ürünleri, finans ürünleri ve türevleri, ithal sınai elektronik ürünler, taahhüt hizmetleri, sınai yazılım paketleri, ithal mobilya, ev eşyası ve dekoratif ürünler,, danışmanlık hizmetleri, teknik mühendislik ürünleri, teknik mühendislik hizmetleri, cam ev eşyası, perakende mağaza hizmetleri, finansal yatırım ürünleri, ağır iş makineleri yedek parça ve bakım hizmetleri, eğitim hizmetleri, reklam hizmetleri, kurumsal kimlik tasarım ürün ve hizmetleri, internet bazlı görsel duyuru sistemleri, elektronik güvenlik araç ve sistemleri, sanat eserleri göze çarpanlar arasında bulunmaktadır. Sadece 2015 -2020 arasında uygulamalı satış danışmanlık hizmeti verdiği şirket sayısı 59 kadardır. 

• Online eğitimimiz Zoom üzerinden canlı yayın olarak gerçekleşmektedir.

• Katılım için web sayfası üzerinden ön kayıt olması gerekmektedir. 

• Kayıt kesinleştirme için ödemeleri, Kredi Kartı veya Banka Havalesi ile gerçekleştirebilirsiniz.

• Eğitim tarihinden 3 iş günü öncesine kadar kayıt iptal edilebilir, hak yıl boyu saklı tutulmaktadır.

• Wisdom Akademi, gerektiğinde eğitim mekanını veya eğitmeni değiştirme, programı iptal etme veya erteleme hakkını saklı tutmaktadır.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page